دوره 11، شماره 44 - ( 1397 )                   جلد 11 شماره 44 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

baloo F. A critique of the conventional conception of Gadamerian philosophical As a hermeneutic reader-centered. LCQ. 2018; 11 (44)
URL: http://journals.modares.ac.ir/article-29-29912-fa.html
بالو فرزاد. نقدی بر تلقّی رایج از هرمنوتیک فلسفی گادامری به مثابه هرمنوتیک خواننده‌محور/ مفسّرمحور. نقد ادبی. 1397; 11 (44)

URL: http://journals.modares.ac.ir/article-29-29912-fa.html


دانشیار گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه مازندران ، farzad_baloo@yahoo.com
چکیده:   (476 مشاهده)
گادامر تحت تاثیر آرای هایدگر در باب مقوله¬ی فهم، زبان، زبانمندی و تاریخمندی فهم و ...، هرمنوتیک فلسفی را بنیان نهاد. او بی¬آن¬که در خوانش متن، همچون اسلاف خود شلایرماخر و دیلتای با اتخاذ روش، و محوریت¬بخشی به مؤلف در پی دستیابی به نیّت مؤلف برآید و یا خواننده را به عنوان نقطه¬ی کانونی مقوله¬ی فهم و خوانش متن قرار دهد، با الهام از فلسفه¬ی هستی¬شناختی هایدگری، بر این باور است که تناظری سوژه – سوژه میان خواننده و متن برقرار است و امتزاج افق، نتیجه¬ی نهایی گفتگوی میان خواننده و متن به شمار می¬آید. این در حالی است که یکی از مهم¬ترین بدفهمی¬هایی که در باب هرمنوتیک فلسفی گادامری در پژوهش¬های رایج راه یافته، این است که به اشتباه از هرمنوتیک فلسفی به هرمنوتیک خواننده / مفسّرمحور تعبیر می¬شود. این اشتباه، ریشه در دلایلی چون: عدم توجّه به تغییر رویکرد روش محورانه در هرمنوتیک فلسفی به رویکرد دیالکتیکی، تلقّی نادرست از مفهوم انطباق یا کاربرد در هرمنوتیک فلسفی، عدم توجّه به مفهوم بازی در هرمنوتیک فلسفی، جدا انگاری سوژه و ابژه و عدم التفات به امتزاج افق¬ها در هرمنوتیک فلسفی، عدم تفکیک میان قلمرو هرمنوتیک فلسفی و نقد خواننده¬محور (هرمنوتیک ادبی) و ... دارد. پژوهش حاضر که به روش توصیفی ـ تحلیلی است، ریشه¬های این بدفهمی را مورد واکاوی قرار می¬دهد .
     

دریافت: ۱۳۹۷/۱۱/۹ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۱۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول