دوره 12، شماره 46 - ( 1398 )                   جلد 12 شماره 46 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

fourjanizadeh S, Khorasani M, Rashidi M. Study of the Inappropriate and Mechanistic Applications of Vladimir Propp’s Morphology Theory in the Persian Literary Texts. LCQ. 2019; 12 (46)
URL: http://journals.modares.ac.ir/article-29-33418-fa.html
فورجانی زاده شکوه، خراسانی محبوبه، رشیدی مرتضی. نگاهی به کاربرد نادرست و مکانیکی نظریۀ ریخت شناسی پراپ در متون ادب فارسی. نقد ادبی. 1398; 12 (46)

URL: http://journals.modares.ac.ir/article-29-33418-fa.html


1- دانشجوی دکتری زبان و ادبیات فارسی، واحد نجف آباد، دانشگاه آزاد اسلامی، نجف آباد، ایران.
2- دانشیار گروه زبان و ادبیات فارسی، واحد نجف آباد، دانشگاه آزاد اسلامی، نجف آباد، ایران. ، najafdan@gmail.com
3- استادیار گروه زبان و ادبیات فارسی، واحد نجف آباد، دانشگاه آزاد اسلامی، نجف آباد، ایران
چکیده:   (256 مشاهده)
ساختارگرایی یکی از مهم­ترین حوزه‌های نظریۀ ادبی مدرن محسوب می‌شود که در شکل ­گیری موضوعات جدید، تبیین مشابهت و همسانی، قابلیت تحلیل متون ادب فارسی از الگوهای استاندار جهانی سهمی اثرگذار داشته است. اقبال و توجه به نظریه­های غربی و کاربرد الگوهای ریخت ­شناسی امروزه چنان مورد توجه قرار گرفته که تعداد بسیاری از مقاله ­ها و تحقیقات ادبی با هدف روشن ساختن زوایای پنهان متون و ارائۀ دستاوردهای نوین بر پایۀ این نظریه­ ها تحلیل شده است و کمتر نقدی را می ­توان یافت که از کارکردهای ساختاری و ریخت ­شناسی بی­ بهره باشد. این مقاله با واکاوی مقالات علمی ـ پژوهشی انجام شده به بررسی رشد کیفی و کمّی پژوهش­ های ریخت­ شناسی در دهه­ های مختلف و بررسی ژانر ادبی آنها پرداخته است و با سنجش میزان انطباق اصولی استفاده این نظریه با شیوۀ علمی و استاندارد الگوی پراپ، آسیب­های کاربرد این نظریه بر متون را همراه با شواهد، انتخاب نادرست نظریه، ساده ­سازی عناصر داستان، بی­توجهی به هدف و بستر نظریه، تکرار روش، نارسایی و ضعف مقدمه و نتیجه ­گیری بی­ارتباط معرفی کرده است.
     

دریافت: ۱۳۹۸/۳/۸

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول