دوره 11، شماره 44 - ( 1397 )                   جلد 11 شماره 44 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghorbanian Rahvard S, emarati moghaddam D. A study of the misperception and mis-application of the concept of defamiliarization in academic essays published by the Iranian scholars. LCQ. 2018; 11 (44)
URL: http://journals.modares.ac.ir/article-29-27720-fa.html
قربانیان رهورد سعید، عمارتی مقدم داوود. آسیب‌شناسی درک و کاربست مبحث آشنایی‌زدایی در مقالات علمی-پژوهشی دانشگاهیان ایران در حوزۀ زبان فارسی تا بهار 1395. نقد ادبی. 1397; 11 (44)

URL: http://journals.modares.ac.ir/article-29-27720-fa.html


1- دانشجوی دکتری دانشگاه فردوسی مشهد ، saeedghorbanian.r@gmail.com
2- دانشگاه نیشابور
چکیده:   (494 مشاهده)
مقالۀ حاضر بر آن است تا با بررسی انتقادی مقالات علمی-پژوهشی، کاستی­ها و نقصان­های بنیادین پژوهش ­هایی را، بررسی کند که در حوزۀ زبان فارسی، مدّعی کاربست یا شرح مبحث آشنایی­ زدایی­ اند. نتیجۀ بررسی 30 مقاله در این حوزه که در بازۀ زمانی  1375 تا 1395 (ه. ش) در نشریات معتبر دانشگاهی ایران، منتشر گردیده ­اند، روشن می­ کند که بسیاری از محققّان دانشگاهی ایران در درک مفهوم آشنایی­ زدایی دچار بدفهمی هایی جدّی هستند. تساهل و اشتباهات ایشان در فهم و کاربست اصطلاح آشنایی‌زدایی را می‌توان چنین طبقه‌بندی کرد: 1-عدم توجه به اصول­ روش ­شناختی فرمالیست­ های روس 2- ارائۀ تعاریف خلق­ السّاعه از مفهوم آشناییزدایی 3-خلط و همانندپنداری مبحث آشنایی ­زدایی با دیگر مباحث نسبتاً مشابه و بالاخص تقلیل آن به مباحث ابتدایی بلاغت سنتّی. این کاستیها از یک سو، به بداهت موضوع پژوهش و ازدیگرسو به تقلیل این مفهوم و تزیینی شدن این اصطلاح در پژوهش­های دانشگاهی انجامیده­ است؛ در نتیجه این موارد، بستری برای محققّان، فراهم ­آمده تا به تولید انبوه مقالاتی بپردازند که اشتباهات مشابهی را، در این حوزه، بازنشر می­ کنند.
     

دریافت: ۱۳۹۷/۹/۱۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول