دوره 12، شماره 46 - ( 1398 )                   جلد 12 شماره 46 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Javidshad M, nikouei A. Antitheory and Neopragmatism in Steven Knapp and Walter Benn Michaels’ Ideas. LCQ. 2019; 12 (46)
URL: http://journals.modares.ac.ir/article-29-24974-fa.html
جاویدشاد مهدی، نیکویی علیرضا. نظریه ستیزی و نئوپراگماتیسم در اندیشه استیون نَپ و والتر بن مایکلز. نقد ادبی. 1398; 12 (46)

URL: http://journals.modares.ac.ir/article-29-24974-fa.html


1- بخش زبان های خارجی و زبان شناسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شیراز ، javid@javidedu.com
2- دانشیار زبان و ادبیات فارسی، دانشگاه گیلان
چکیده:   (188 مشاهده)
امروزه یکی از بنیادی ­ترین و بحث­ برانگیزترین مباحث نظری در حوزۀ نقد ادبی اجتناب از کلان ­نظریه در خوانشهای ادبی است. نظریه­ پردازان برجستۀ این حوزه که با عنوان نئوپراگماتیست­ ها شناخته می­شوند، تری ایگلتون، استنلی فیش، استیون نَپ و والتر بن مایکلز نام دارند و تاکید میکنند که امروزه مسیر نقد و نظریه از اهداف اولیه خود در اوایل قرن هجدهم در جهت ارتقای عدالت اجتماعی منحرف و به بتواره­ ای تبدیل شده که به خودی خود، جامعه سلسله­ مراتبی را تقویت و باز تولید می­کند. در دهه 1980 شاهد اوج مباحث و خوانش­ های نظری در قلمروی مطالعات ادبی بودیم اما در همین دهه مباحث ضد نظری و نظریه به اوج خود می­ رسند و آراء نَپ و مایکلز را به عنوان یکی از بیانیه ­های کلیدی خود بر می­شمرند. نَپ و مایکلز معتقدند که مباحث نظری از انفصال مباحثی تجزیه ­ناپذیر مانند معنا-نیت، زبان-کنش­گفتار، و نظریه-عمل بوجود آمده ­اند و مسبب پیدایش «تجارت نظری» شده ­اند. از نظر این دو منتقد ازآنجاکه دغدغه ­های مربوط به نویسنده، مسائلی «تجربی»­اند، واکنش نظری به این مسائل، نه تنها راهکاری ارائه نمیکند، بلکه صرفاً یک «اغوای نظری» است. دراین مقاله سعی کرده ایم تا با مرور فشرده آراء متفکران درباب نظریه و مفاهیم همبسته آن مانند ضد نظریه، فرانظریه و پساتئوری بطور خاص به آراء این دو بپردازیم، واکنشها به آنها و خطاهای موجود در استدلال شان را مرور کنیم و در پایان پیامی که مقاله آنها برای جامعۀ ادبی کشورمان میتواند داشته باشد را بررسی نماییم.
     

دریافت: ۱۳۹۷/۶/۱۹

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول