دوره 11، شماره 44 - ( 1397 )                   جلد 11 شماره 44 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Amene A, alinejad H, nematolahi H. Synthesis of interdisciplinary studies of children’s literature by considering audience. LCQ. 2018; 11 (44)
URL: http://journals.modares.ac.ir/article-29-22870-fa.html
عالی آمنه، علی نژاد حسن، نعمت الهی حلیمه. سنتزپژوهی مطالعات بین‌رشته‌ای ادبیات کودک از منظر نظریۀ مخاطب محوری. نقد ادبی. 1397; 11 (44)

URL: http://journals.modares.ac.ir/article-29-22870-fa.html


1- هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی ، amene.aali@gmail.com
2- مدرس دانشگاه فرهنگیان امیر کبیر کرج
3- دانشجوی دانشگاه علامه طباطبائی
چکیده:   (426 مشاهده)
چکیده:
هدف این پژوهش تعیین میزان توجه به مخاطب-کودک در مطالعات بین‌رشته‌ای انجام‌شده در حوزۀ ادبیات کودک و پیشنهاد معیارهایی برای پژوهش‌های آینده است. به‌منظور نیل به این هدف، جایگاه مخاطب در اجزاء ساختاری پژوهش، یعنی هدف، مؤلفه‌ها، روش، و نمونه، توصیف و تحلیل شده است. با استفاده از روش سنتز پژوهی، 38 گزارش پژوهش بین‌رشته‌ای، شامل مقالات علمی-پژوهشی و پایان‌نامه‌های ارشد و دکترا، انتخاب و سپس اجزاء ساختاری‌ پژوهشی آن‌ها استخراج و در جداول توصیفی ثبت و تحلیل شدند. براساس یافته ها، سه هدف عمده در این پژوهش‌ها مدنظر بوده است: بسامد، بازنمایی، و مقایسۀ مؤلفه‌ها. مؤلفه‌های بررسی‌شده نیز در سه حوزۀ دانش روانشناسی و علوم تربیتی، جامعه‌شناسی و فرهنگ، و اخلاق و دین قرار می‌گیرند؛ تعداد مؤلفه‌های مربوط به حوزه روانشناسی و علوم تربیتی بیشتر از دو حوزه دیگر است. روش پژوهش همۀ مطالعات، روش تحلیل محتوا و نمونۀ همۀ آن‌ها نیز آثار ادبیات کودک است که با توجه به معیارهای سال انتشار و گروه سنی، نام نویسنده یا اثر خاص، نوع داستان، موضوع خاص، و آثار برگزیده تعیین‌شده‌اند و دراین‌بین، معیار اول بیشترین کاربرد را داشته است. درمجموع، نتایج حاصل از تحلیل این یافته‌ها بر مبنای دانش و نظریه‌های مخاطب محور در حوزۀ ادبیات کودک، حاکی از توجه ناچیز به مخاطب-کودک در  پژوهش‌های بین‌رشته‌ای ادبیات کودک است که برای تقویت این جایگاه پیشنهاد‌هایی در هر چهار عنصر پژوهشی ارائه‌شده است.
     

دریافت: ۱۳۹۷/۴/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۱۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول